Az SZDSZ mindhárom elnökjelöltje, Badacsonyi Szabolcs, Retkes Attila és Weinek Leonárd is gyökeres változást szeretne a pártjában - derült ki Siófokon, ahol a jelöltek négy megye küldötteinek kérdésire válaszoltak egy asztalhoz ülve, három nappal a párt hétvégi, rendkívüli tisztújító küldöttgyűlése előtt.
A vitaest elején a sajtónak összefoglalót adó valamennyi jelölt szólt arról, hogy az SZDSZ európai parlamenti választáson elszenvedett kudarca után joggal merült fel az igény, hogy új arcokra és hiteles politizálásra van szükség.
A zenetörténész és közgazdasági felsőfokú végzettséggel rendelkező Retkes Attila mottója, hogy szavahihetővé, gyakorlatiassá és szerethetővé kell tenni az SZDSZ-t. A pártnak be kell befejezni a „cikk-cakk” politizálást, és egyértelművé kell tennie, hogy ellenzéki párt. A jelölt egy vidékről újjáépülő pártot szeretne, amelyet nem a budapesti elefántcsonttoronyból irányítanak. A programjáról kiadványt is készítő és azt szétosztó politikus szólt arról is, hogy Kóka János helyett új frakcióvezető személyére szeretne javaslatot tenni.
Weinek Leonárd, agrárközgazdász- és jogász végzettségű zuglói polgármester kifejtette, valóságidegenné vált az SZDSZ, amit egy önmagát toleránsnak és liberálisnak tartó szervezet nem engedhet meg magának. A képviselő álláspontja szerint csak gyökeres változásnak van értelme. „Az eddigiek bármilyen mutációban való folytatását senkinek nem javaslom” – fogalmazott. Szerinte a jövőben az emberek valós problémájával kell foglalkozni, nem elvont politikával.
Ő is kitért arra, hogy az SZDSZ-nek nem sikerült bizonyítania az elmúlt hónapokban, hogy ellenzéki párt, és ennek a kettős játéknak véget kell vetni. Weinek a kérdésekre válaszolva korainak tartotta még arról beszélni, hogy kik jöhetnek szóba a párt jövőbeni partnereiként, illetve szövetségeseiként.
Badacsonyi Szabolcs gyermekorvos, kórházigazgató szerint az SZDSZ előtt ebben a válságos helyzetében két út áll. Az egyik szerint a párt olyan állapotba került, hogy már nem gyógyítható, és ezt tudomásul véve mindenki keressen valami más elfoglaltságot magának. A másik lehetőség - amit ő is javasol a küldötteknek -, hogy vegyenek egy nagy levegőt, és húsz év tapasztalatát, gyakorlatát felhasználva szedjék össze magukat. Az SZDSZ bázisára építve szervezzenek egy olyan új pártot, amelyik sikeres és hiteles lehet, megnyerve a választók elvesztett bizalmát.
Ehhez álláspontja szerint az eddig folytatott szekértáborharcon mindenképpen túl kell lépni, mert csak akkor van esélye az SZDSZ-nek továbbra is parlamenti pártként működni. A jelölt szerint komoly stílusváltásra is szükség lesz a pártirányításban, aminek a lényege, hogy a jövőben ne a központ diktáljon. Arra kérdésre, hogy miként viszonyuljon az SZDSZ a Bajnai kormányhoz, a jelölt azt válaszolta, hogy a párt a válságkezelésre szerződött. Ameddig a kormány, vagy akár az ellenzék ezt szolgáló terveket terjeszt a parlament elé, addig az ország érdeke azt kívánja, hogy támogassa azt az SZDSZ - tette hozzá.