Az uniónak - elsősorban gazdasági szempontból - konszolidáló szerepe van, ezt Magyarországnak kellene a legjobban tudnia, hiszen idén az uniós segítség nélkül igen nagy bajba került volna az ország - mutatott rá Ormos Mária.
Ugyanakkor az uniónak se energiája, se eszközei nincsenek arra, hogy azokat a politikai problémákat, amelyekkel korábban sem nagyon tudott mit kezdeni, éppen a válság közepén oldja meg. Most éppen elég nagy feladatot jelent az európai közösség számára, hogy monetáris, fiskális, kereskedelmi szempontból egybe tartsa a kontinenst.
Annyit azért a demokrácia hívei az uniós politikai élet szempontjából mindenképpen kedvező jelként könyvelhetnek el, hogy az Európai Parlamentben a konzervatív pártok már határozottan leszögezték, hogy nem tekintik partnernek a szélsőséges erőket - mondta Ormos Mária.
Hozzátette, hogy mindezek ellenére Közép- és Kelet-Európában különösen veszélyes a szélsőjobboldal előretörése az össztársadalmi béke és nyugalom szempontjából. Különösen akkor, ha a demokratikus politikai erők bizonytalanok, nem kínálnak a tömegek számára vonzó alternatívát. Eközben Magyarországon a parlamenti pártok még abban sem tudnak egyezségre jutni, hogy miként reagáljanak a szélsőségek előretörésére.
Arra a kérdésre, hogy meddig terjeszkedhet a szélsőjobb a társadalomban, Ormos Mária azt mondta, ez attól függ, milyen széles rétegek érzik veszélyben magukat. A mostani válság először a legalsó rétegeket sújtotta, de mára már elérte a középosztályt is, különösen annak a fiatalabb generációit, amelyek úgy látják, veszélyben a jövőjük.