Az egészségügy akut finanszírozási gondjainak megoldását szeretné elérni a betegellátás 70-80 százalékát kitevő súlyponti kórházak által alapított új stratégiai szövetség - hangzott el a tíz taggal létrejött egyesület bemutatkozóján.
Bár a megjelent főigazgatók hangsúlyozták, nem a Magyar Kórházszövetség ellen alakultak, nem titkolták elégedetlenségüket az érdekképviselet munkájával kapcsolatban. Végre olyan szervezet kell, amellyel a kormányzatnak nemcsak lehet, hanem kell is tárgyalnia - szögezte le Csiba Gábor elnök, a miskolci kórház vezetője.
Céljuk például, hogy szakértői anyagok készítésével segítsék az egészségügy ésszerű reformját. Elismerték, hogy ehhez kevesebb intézmény fenntartása kellene. Átláthatóbb finanszírozási struktúrát és az uniós források ésszerű felhasználását is szorgalmazták. Mint kifejtették: ha bankkonszolidációra lehet 600 milliárd forintot fordítani, akkor a kórházak rendbetételére sem szabadna sajnálni a szükséges 20-30 milliárd forintot. Úgy vélik egyébként, az intézményekkel összefogva, azokat érdekeltté téve jobban fel lehetne tárni a megtakarítási lehetőségeket.
A minisztérium és a kórházak között a finanszírozási adatokkal kapcsolatban kialakult "számháborút" Varga Gábor alelnök (nyíregyházi kórház) meddő vitának nevezte. Az önmagát egészségügyi szakközgazdászként jellemző szakember elmondta: az első félév számai semmit sem mondanak, hiszen azok az utófinanszírozási szisztéma miatt még nem tükrözik az április 1-jétől bevezetett módosításokat (ennek keretében az intézmények az előző évi teljesítményük 70 százalékát kapják fixen, a fennmaradó rész pedig a valóságos teljesítmény alapján a zárt rendszerből kerül kiosztásra).
Véleménye szerint így eleve a korábbi finanszírozás 85 százalékát kapják meg az intézmények. Azt is figyelembe kell venni - szerinte -, hogy az ágazati infláció évi 20 százalékos.
Az áremelések és az áfa növekedése a nyíregyházi kórháznak - mondta el Pikó Károly, a kórház vezetője, az egyesület másik alelnöke - 220 millió forint kiesést jelent. Megtudtuk azt is, hogy a miskolci kórház júliusban (az új szisztéma szerinti első kifizetéskor) 200 millió forinttal alacsonyabb összeget kapott a szokásosnál.